نویسندگان: دکتر سیدکاظم ملکوتی، دکتر یاسمن متقی­پور، اشرف کربلایی­نوری و حمید فرزادی؛ سال انتشار: 1388؛ ناشر: فرهنگ صبا.
 
 کتاب از فصل­های زیر تشکیل شده است:
فصل اول: آشنایی با بیماری اسکیزوفرنیا
فصل دوم: درمان دارویی
فصل سوم: درمان­های غیردارویی و توانبخشی
فصل چهارم: نیاز خانواده و بیمار
فصل پنجم: مهارت­های برقراری ارتباط و مراقبت از بیماری اسکیزوفرنیا
فصل ششم: قابلیت­های لازم برای مدیران در مورد نحوه­ی کار با خانواده بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا
------------------------------------------------------------------------
 
نویسنده: کریگ ا. وایت؛ مترجمان: رضا مولودی و کتایون فتاحی؛ به ویرایش دکتر لادن فتی؛ سال انتشار: 1389؛ ناشر: ارجمند.
 
 
در پشت جلد این کتاب به قلم دکتر جودیت. اس. بک  می­خوانیم:
امروزه درمان شناختی- رفتاری به عنوان موثرترین رویکرد برای طیف وسیعی از بیماری­های روانی و جسمی شناخته شده است و اما این اولین کتابی است که روش­ها و کاربردهای بالینی درمان شناختی- رفتاری را برای بیماران مبتلا به درد مزمن، بیماری­های قلبی- عروقی، دیابت، سرطان، بیماری­های پوستی و همچنین مشکلات مربوط به جراحی را تشریح کرده است.
این کتاب توضیح می­دهد چگونه می­توان ارزیابی، مفهوم­پردازی و مداخلات شناختی- رفتاری را برای بیماری­های مزمن جسمی متناسب کرد. در این کتاب نمودارهای مربوط به مفهوم­پردازی و خلاصه­ی جلسات درمانی گنجانده شده است. هم­چنین، در فصل­های جداگانه­ای از کتاب، مسایل مربوط به تاسیس مراکز درمان شناختی- رفتاری تشریح شده است. در پیوست­های کتاب چند ابزار خودگزارشی مفید نیز گنجانده شده است.
دکتر وایت یک کتاب استثنایی را تدوین کرده است. این کتاب دارای اصول نظری بسیار محکمی است و خوانندگان را با نحوه­ی مفهوم­پردازی در سطح مورد و مفهوم­پردازی در سطح مشکل آشنا می­کند. همچنین این کتاب به خوانندگان می­آموزد چگونه از این مفهوم­پردازی­ها برای طراحی درمان و انتخاب راهبردهای درمانی برای بیماران مبتلا به مشکلات جسمی مزمن استفاده کنند. ابزارهای ارزیابی، نمودارها و مثال­های موردی بسیار خوبی در کتاب ارایه شده است. حتی درمان­گرانی که به طور تخصصی بیماران مبتلا به بیماری­های جسمی را معالجه نمی­کنند از این کتاب مطالب فراوانی خواهند آموخت.
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
 
نویسنده: دکتر اسحق رحیمیان بوگر؛ سال انتشار: 1388؛ ناشر: دانژه.
 
 
در پشت جلد این کتاب می­خوانیم:
کتاب حاضر، مرجع و راهنمای مناسبی است برای متخصصان روانشناسی سلامت، روانشناسی بالینی و پزشکان.
بخش یکم این اثر به توصیف الگوهای نظری روانشناسی سلامت و الگوی تلفیق و ادغام روانشناسی و پزشکی، رابطه­ی پزشک- بیمار و صورت­بندی مورد و درمان­های روانشناسی اختصاص یافته است. در بخش­های دیگر این کتاب، پیشگیری از بیماری­های مزمن، شایع­ترین بیماری­ها نظیر بیماری­های قلبی- عروقی، سرطان، سایکوانکولوژی و انکولوژی، دیابت، بیماری­های کلیوی و ... به تفصیل مورد بحث قرار گرفته و دست­آخر موضوعات خاص روانشناسی بالینی سلامت نظیر درد مزمن، بی­خوابی و مسایل کار بالینی و نیز ترک سیگار و سوءمصرف مواد، با دقتی شایسته تحلیل و تبیین شده است.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

نویسندگان: مایکل آنتونی، گیل ایرونسون، و نیل اشنایدرمن؛ مترجمان: سیدجواد آل­محمد، سولماز جوکار و دکتر حمیدطاهر نشاط­دوست؛ سال انتشار: 1388؛ ناشر: جهاد دانشگاهی واحد اصفهان.
 
در معرفی این کتاب­ها که توسط مولفان نوشته شده است می­خوانیم:
این کتاب­ها، کاملا کاربردی است و ویژه­ی متخصصانی است که در حیطه­ی روانشناسی، روان­پزشکی، روان­پرستاری، مشاوره، مددکاری و سایر حیطه­های دیگر سلامت روان فعالیت دارند. موارد استفاده­ی این کتاب­ها می­تواند پژوهشی یا خدماتی باشد و در مراکزی که درمان­های روانشناختی را در برنامه­ی خود جای داده­اند استفاده شود. در برنامه­ی ارایه شده در این کتاب­ها، از روش­های جدیدی استفاده شده است که می­تواند تا حد قابل توجهی مشکلات مربوط به مراجعان را تخفیف دهد. اثربخشی این پروتکل در پژوهش­های انجام شده در داخل، مورد بررسی قرار گرفته و نتایج خوبی نشان داده است.
کتاب "راهنمای عملی مدیریت استرس به شیوه­ی شناختی- رفتاری" شامل کلیه­ی دستورالعمل­های لازم و گام به گام جهت هدایت جلسات درمانی است. "کتاب کار مدیریت استرس به شیوه­ی شناختی- رفتاری"، مربوط به بیماران یا درمانجویان است که آنها می­بایست این کتاب را در جلسات درمانی به همراه خود بیآورند و همراه با درمانگر از آن استفاده نمایند. درمانجویان می­بایست تکالیف داخل جلسات و تکالیف خانگی را در "کتاب کار" انجام دهند. مزیت  دیگر "کتاب کار" این است که محتوای جلسات درمان در آن محفوظ می­باشد و هر زمان که درمانجو نیاز داشته باشد، می­تواند آن را مرور نماید. در این کتاب، تمامی جداول و برگه­های مورد نیاز هر فصل آمده است و نیاز به هیچ گونه کپی­برداری از کتاب وجود ندارد.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نام کتاب : مقدمه ­ای بر فراروانشناسی

 

نویسنده: ایروین؛ مترجم: دکتر سید احمد جلالی؛ سال انتشار: 1389؛ ناشر: پادرا.
 
در فصل اول کتاب که عنوان مقدمه را نیز در بردارد، فرا روان شناسی مطالعه علمی تجاربی تعریف شده که در حال حاضر خارج از قلمرو توانایی های انسان است و برای علوم متعارف ، ناشناخته و نامکشوف می باشد. هدف کتاب این است که در مورد تلاشهایی که فرا روان شناسان در راستای مبانی این پدیده های غیر عادی و کشف اصالت آنها به عمل آورده اند، یک ارزشیابی مقدماتی انجام دهد.
این کتاب به بررسی مفهوم رایج فراروان شناسی به عنوان پدیده های فراهنجار نمی پردازد بلکه آن را به عنوان تجاربی که خارج از گستره توانایی های انسانی است مورد مطالعه قرار می دهد.
ترجمه کتاب با وجود دشواری مطالب، گستردگی موضوعات و سبک نگارش مولف، با دقت و روانی بسیار انجام گرفته است و اگرچه مترجم به گفته خود در مقدمه، تلاش کرده است که اصالت متن و مفاهیم فدای زیبایی کلام نشود، مطالعه کتاب نشان می دهد که هر دو مورد رعایت شده است.
-----------------------------------------------------------------------------------------------